شماره های تماس:

02133579752 09120226057 09121950791

لوگوی شیمی فرنو
لوگوی شیمی فرنو

کیلیت تراپی و درمان بیماری های قلبی

کیلیت تراپی چیست؟

کیلیت تراپی برای چه مواردی استفاده می شود؟ کیلیت تراپی مدت‌هاست که به عنوان درمانی برای مسمومیت با جیوه و سرب استفاده می‌شود، اما یک درمان اثبات شده برای بیماری‌های قلبی نیست. هنگامی که به عنوان یک درمان بیماری قلبی استفاده می شود، به طور بالقوه می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. با این حال، برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از کیلیت درمانی برای درمان بیماری قلبی و سکته استفاده کرده اند.

اتیلن دی آمین تترااستیک اسید که در سال 1938 توسط Munz ثبت شد، یک عامل کیلیت کننده است که قادر به اتصال یون های فلزی و غیرفلزی کاتیونی و به حرکت درآوردن آنها از بافت فیزیولوژیکی در فرآیندی به نام کیلاسیون است.سرب با کلات فلزی EDTA از طریق ادرار دفع می شود. ادتا ابتدا برای مسمومیت استفاده می شد.بعدها پزشکان شروع به استفاده از ادتا برای درمان علائم بیماری قلبی عروقی کردند که نتایج مثبت اما کنترل نشده داشت  به دلیل نبود شواهد روشن، اکثر پزشکان سنتی از این عمل اجتناب کردند.

 ادتا 2 سدیم یا ادتا ( edta )دی سدیم، معروف به اتیلن دی آمین تترا استیک اسید ، دارای فرمول شیمیایی C10H16N2O8Na2 است که به صورت یک جامد کریستالی بی رنگ ظاهر می‌شود. این ترکیب برای جداسازی یون‌های فلزی و کاهش واکنش آن‌ها به ویژه در بسیاری از محصولات صنعتی و آرایشی استفاده می شود.

برای اطلاع از قیمت خرید زایلین و کسب اطلاعت بیشتر روی لینک کلیک کنید.

استفاده از آن در لوازم آرایشی باعث افزایش اثر بخشی لوازم آرایشی و همچنین تثبیت صابون های جامد و بسیاری از مواد شوینده خواهد شد. این ترکیب علاوه بر موارد فوق در انواع کودها و پاک کننده ها، محلول های فیلم رنگی و تنظیم کننده PH نیز کاربرد دارد. شانگهای شیمکسیکی از معتبرترین تامین کنندگان این ماده شیمیایی در جهان است. موضوع مورد بحث در این مقاله کیلیت تراپی ادتا است که ما قصد داریم در ادامه مطلب به آن بپردازیم.

پودر ادتا سفید رنگ

بیشتر بخوانید : تفاوت ادتا ۴ سدیم و ادتا 2 سدیم چیست؟

کاربرد ادتا در شوینده‌ها

کیلیت تراپی ادتا در سطوح پایین در برخی از پودرهای لباسشویی به عنوان تثبیت کردن سفید کننده استفاده می‌شود. البته در صابون‌ها نیز، به عنوان تثبیت کننده و در برخی محصولات مایع برای تقویت عملکرد نگهدارنده مورد استفاده است.

با این حال ادتا کاربردهای صنعتی بسیار دیگری هم دارد و استفاده از آن در مواد شوینده تنها حدود 20 درصد از کل استفاده را تشکیل می‌دهد. EDTA  به نام اتیلن-دیامین-تترا استیک اسید نیز شناخته می‌شود. کیلیت تراپی ادتا هنگام استفاده در صابون دارای چندین مزیت است. مزیت اصلی ادتا این است که ماندگاری صابون را افزایش می‌دهد. هنگامی که محصول یا صابون با آب سخت ترکیب می‌شد، این شلات‌کننده،

کف صابون چسبنده را کاهش داد. وجود برخی از فلزات در صابون باعث ترشیدگی می‌شود که این مشکلات با استفاده از کیلیت تراپی ادتا  کاهش می‌یابد. گلوکونات سدیم، مانند EDTA  ، یک شلاتور است که در ساخت صابون استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید : معرفی 2 مواد اولیه شوینده که ضروری هستند.

شستن دست با شوینده حاوی ادتا

بیشتر بخوانید : خرید زایلن برای آزمایشگاه های بافت شناسی

کاربرد ادتا در دندان پزشکی

در سال 1957 عوامل کیلیت تراپی ادتا به عنوان کمکی برای تهیه کانال‌های ریشه باریک و کلسیفیه به اندودنتیکس معرفی شدند. تصور می‌شد محلول مایع اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA ) عاج کانال ریشه را از نظر شیمیایی نرم کرده و لایه اسمیر را حل می‌کند و همچنین نفوذپذیری عاج را افزایش می‌دهد.

اگرچه اثربخشی آماده سازی ادتا در نرم کردن عاج ریشه مورد بحث قرار گرفته است، آماده سازی شلاتور اخیراً محبوبیت خود را به دست آورده است. تقریباً تمام سازندگان ابزارهای نیکل تیتانیوم استفاده از آن‌ها را به عنوان روان کننده در هنگام آماده‌سازی کانال ریشه دوار توصیه می‌کنند. علاوه بر این، آبیاری نهایی کانال ریشه با محلول‌های EDTA  15-17 درصد برای حل کردن لایه اسمیر در بسیاری از کتاب‌های درسی توصیه می‌شود.

 بررسی عوامل آبیاری، تکنیک و منطق در روش‌های ضد عفونی ریشه حضور B در سیستم کانال ریشه علت اصلی بیماری ریشه است. 1-3 حذف یا کاهش بار باکتریایی از طریق آماده سازی شیمی مکانیکی از نتایج موفقیت آمیز ریشه حمایت می‌کند.

اگرچه پس از وقوع نکروز پالپ امکان عقیم سازی کانال ریشه وجود ندارد، اما برای درمان مطلوب کانال ریشه لازم نیست. ضدعفونی سطح بالای سیستم کانال بار باکتریایی را تا حدی کاهش می‌دهد که در آن یا بهبود بافت‌های پری آپیکال یا پیشگیری از بیماری پری آپیکال رخ می‌دهد.

کرم ادتا

 

کیلیت تراپی به چه منظور استفاده می‌شود؟

ادتا یک داروی تجویزی است که از طریق تزریق در وریدی یا داخل عضله استفاده می‌شود. کیلیت تراپی ادتا داخل وریدی برای درمان مسمومیت با سرب و آسیب مغزی ناشی از مسمومیت است. ارزیابی پاسخ بیمار به درمان مشکوک به مسمومیت با سرب؛ برای درمان مسمومیت‌های ناشی از مواد رادیواکتیو مانند پلوتونیوم، توریم، اورانیوم و استرانسیم برای حذف مس در بیماران مبتلا به بیماری ویلسون و برای درمان سطوح بالای کلسیم می‌باشد.

کیلیت تراپی ادتا همچنین به صورت داخل وریدی برای شرایط قلب و عروق خونی از جمله ضربان قلب نامنظم به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی به نام گلیکوزیدهای قلبی، “سخت شدن شریان ها” (آترواسکلروز)، درد قفسه سینه (آنژین)، فشار خون بالا، کلسترول بالا و مشکلات گردش خون استفاده می شود. سایر موارد استفاده داخل وریدی شامل درمان سرطان، آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت، بیماری چشمی به نام دژنراسیون است.

خطرات کیلیت تراپی

از دلایلی که برخی پزشکان از کیلیت تراپی استفاده نمی کنند عوارض جانبی آن است بر اساس مطالعاتی که انجام دادیم برخی از عوارض کیلیت تراپی شامل موارد زیر می باشد:

 • تشنج
 • کاهش فشار خون
 • نارسایی تنفسی
 • کلسیم خون پایین (هیپوکلسمی)
 • ضربان قلب نامنظم.
 • واکنش های آلرژیک شدید
 • حساسیت شدید
 • کم خونی

کیلیت تراپی ادتا

دوز مصرف بهینه ادتا

 حداکثر مصرف روزانه قابل قبول فعلی ( ADI ) اتیلن دی آمین  تتراستیک اسید 1.9 میلی گرم در روز به ازای هر کیلوگرم وزن بدن (میلی گرم در روز -1 کیلوگرم وزن بدن -1 ) است که مصرف روزانه آهن را به عنوان آهن EDTA  محدود می‌کند. سدیم آهن ( III ) EDTA ] به حدود 2-2.5 میلی گرم در روز برای کودکان 6 تا 24 ماهه. در سال 1973 بر اساس داده‌های یک مطالعه خوراک دام منتشر شده در سال 1963 سایر مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که این حد می‌تواند به 4.4 یا احتمالاً تا 21.7 میلی‌گرم در روز – 1  kgbw -1 افزایش یابد، که 2.3 تا 11.4 برابر بیشتر از ارزش فعلی است.

برای نزدیک به 50 سال، آهن EDTA  در France در شربت دارویی برای نوزادان 1 تا 6 ماهه استفاده شده است. حداکثر دوز توصیه شده این دارو 37 برابر بیشتر از حداکثر ADI EDTA  است. هیچ اثر نامطلوبی برای سلامتی در نتیجه مصرف دارویی EDTA  آهن گزارش نشده است.

افزایش حداکثر ADI EDTA  به تنها 4.4 میلی گرم در روز – 1 کیلوگرم  وزن-1 می تواند آهن EDTA  را که یک غنی کننده آهن با فراهمی زیستی ثابت شده در وعده های غذایی غنی از فیتات است، به مقدار کافی به وعده های غذایی مبتنی بر غلات برای کودکان 6 تا 24 ماهه که در معرض خطر کمبود آهن هستند اضافه کند.

 

تیتراسیون ادتا

کیلیت تراپی ادتا یک نشانگر کمپلکس سنجی است که از 2 گروه آمینه و چهار گروه کربوکسیل به نام بازهای لوئیس تشکیل شده است. EDTA  یک لیگاند هگزادنتات است زیرا توانایی آن در نشان دادن شش جفت الکترون تنها به دلیل تشکیل پیوندهای کووالانسی را دارد. حتی وجود یون های فلزی کوچک منجر به تغییر رنگ مشخص می شود.

این منجر به تشکیل یک مجتمع ضعیف می شود. کمپلکس کننده‌ها کمتر در آب حل می‌شوند و بیشتر آن‌ها اسیدهای آزاد هستند. آن‌ها در محلول‌های حجمی استفاده می‌شوند و قبل از استفاده از آن‌ها به نمک‌های سدیمی تبدیل می‌شوند که در آب امکان پذیر است. از آنجایی که آن‌ها با حلالیت کمتر در آب مشخص می شوند، برای تیتراسیون استفاده می‌شوند.

تریپسین edta

محلول تریپسین ادتا مخلوطی است که معمولاً برای تجزیه سلولی و بافتی استفاده می‌شود. تریپسین یک پروتئاز گوارشی است که معمولاً منشأ خوکی دارد و برای اثر پروتئولیتیک قوی آن استفاده می شود. به عنوان یک اندوپپتیداز، پروتئین ها را در داخل باقی مانده های لیزین و آرژنین می‌شکافد.

EDTA  یک شلاتور است که یون های فلزی مانند کلسیم و منیزیم را جدا می کند. کیلیت تراپی ادتا توانایی برش تریپسین را برای کمک به تضعیف چسبندگی سلولی در سوسپانسیون های سلولی افزایش می‌دهد. در برخی از فرمول‌ها، فنل قرمز به عنوان نشانگر pH اضافه می‌شود. از جمله کاربردهای آن، Trypsin- EDTA  می‌تواند برای تولید خطوط تک سلولی برای تحقیقات سلول‌های بنیادی استفاده شود.

تریپسون ادتا

کلام آخر

کیلیت تراپی ادتا یک ماده شیمیایی که به یون های فلزی خاصی مانند کلسیم، منیزیم، سرب و آهن متصل می شود. در پزشکی برای جلوگیری از لخته شدن نمونه های خون و حذف کلسیم و سرب از بدن استفاده می شود.

سوالات متداول

 • کیلیت تراپی برای درمان بیماری قلبی مناسب است؟

کیلت تراپی مدت‌هاست که به عنوان درمانی برای مسمومیت با جیوه و سرب استفاده می‌شود، اما یک درمان اثبات شده برای بیماری‌های قلبی نیست. هنگامی که به عنوان یک درمان بیماری قلبی استفاده می شود، به طور بالقوه می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. با این حال، برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از کیلیت درمانی برای درمان بیماری قلبی و سکته استفاده کرده اند

 • عوارض کیلیت تراپی چیست؟

تشنج ،کاهش فشار خون ،نارسایی تنفسی ،کلسیم خون پایین (هیپوکلسمی) ،ضربان قلب نامنظم، واکنش های آلرژیک شدید ،حساسیت شدید، کم خونی

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
دیدگاه شما

12 دیدگاه

 1. Bakhshiibarn گفت:

  بسيار عالی

 2. رضا گفت:

  سلام ممنون بابت مقاله ي خوبتون .
  براي خريد زایلین راهنمايي ميكنيد؟

 3. مهدي گفت:

  سلام
  مطلب مفيدي بود.شما محصولات ديگه هم داريد؟
  من متانول شيراز ميخوام.ميشه قيمت متانول رو لطف كنيد؟

 4. درسا گفت:

  سلام ميشه فرق ادتا ٢ سديم و ادتا ٤ سديمو بگيد؟

 5. امیرحسین اسدالهی گفت:

  سلام، مهندس برای خرید ادتا 4 سدیم راهنمایی می کنید؟

 6. صمد گفت:

  قیمت ادتا۲ سدیم به صورت عمده چقدره

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.