شماره های تماس:

02133579752 09120226057 09121950791

لوگوی شیمی فرنو
لوگوی شیمی فرنو

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید(ادتا)-edta چیست؟

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید(ادتا)اتیلن دی آمین تترا استیک اسید(ادتا)

اتیلن دی آمین تتراستیک اسید (EDTA) یک آمینو پلی کربوکسیلیک اسید است که معمولاً به عنوان یک عامل جداکننده با فرمول شیمیایی [CH2N(CH2CO2H)2]2 استفاده می شود و به راحتی به چندین یون فلزی مانند آهن، مس، کلسیم و غیره متصل می شود.هم چنین، اتیلن دی آمین تتراستیک اسید یک جامد سفید رنگ و محلول در آب است که به طور گسترده برای تعیین کلسیم و منیزیم در آب سخت استفاده می شود.

در صنعت تولید، EDTA به طور گسترده ای برای بهبود پایداری برخی از محصولات دارویی، محصولات نساجی، محصولات کشاورزی و لوازم آرایشی استفاده می شود.بازرگانی شیمی فرنو ، به تامین وتوزیع کلیه مواد آزمایشگاهی، مواد شیمیایی ،صنعتی، دارویی و غذایی و.. با بهترین کیفیت و با برخورداری از بهترین متخصصین می پردازد.

بیشتر بخوانید : خرید زایلن و کاربرد آن در آزمایشگاه

فرمول اتیلن دی آمین تترا استیک اسید

فرمول اتیلن دی آمین تتراستیک اسید (EDTA)

نقد و بررسی حلال موم کارنوبا و کاربرد آن در صنایع متفاوت

نحوه ساخت اتیلن دی آمین تتراستیک اسید

در تولید EDTA می توان از سنتز یک مرحله ای یا دو مرحله ای استفاده کرد.سنتز دو مرحله ای EDTA، نمک EDTA به نمک NTA تبدیل می شود. در تولید EDTA سنتز تک مرحله ای، فرآیند جداسازی وجود ندارد. در حالی که هزینه نصب و تجهیزات در تولید تک مرحله ای کمتر است، تولید EDTA با خلوص بالاتر پس از تولید دو مرحله ای امکان پذیر است.

تولید EDTA برای مصارف صنعتی فرمالدئید حاوی سیانید است و از واکنش و سنتز با ترکیباتی مانند اتیلن دی آمین، HCN و NaCN ساخته می شود. پس از تشکیل نمک سدیم    EDTA  از اسید سولفوریک و اسید هیدروکلریک برای اسیدی کردن این نمک استفاده می شود.

کاربرد ادتا

EDTA کاربرد های مختلفی در اکثر صنایع دارد

جدول مشخصات edta در یک نگاه

نام مادهادتا
علامت اختصاریEDTA
نام IUPACاتیلن دی آمین  تترا استیک اسید
بوبدون بو
شکل ظاهریبلورهای بی رنگ مایل به سفید
جرم مولی292.24 g/mol
فرمول شیمیاییC10H16N2O8
نقطه ذوب237 °C
دانسیته860 kg/m³

 

کاربرد ادتا در صنعت

به طور کلی ادتا در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد در برخی صنایع از آن به مقدار بیشتری استفاده می شود و در برخی دیگر کمتر.در صنعت، EDTA عمدتا برای نگهداری یون های فلزی در محلول های آبی استفاده شده و در شوینده ها این درصد بسیار است اما همانطور که گفتیم در برخی صنایع از این ماده ی شیمیایی کمتر استفاده می شود مانند بتن، نساجی ، کشاورزی، جلای فلزات ، کاغذ سازی و حتی عکاسی. در ادامه ما کاربرد ادتا در صنایع مختلف را برای شما شرح می دهیم.

کاربرد ادتا در شوینده ها

شاید تا به حال نمیدانستید که وجود ادتا در شامپو ها است که موجب تمیزی مو می شود و جالب تر از آن باید بدانید که نمک و کلری که در آب وجود دارد برای موهای رنگ شده بسیار بد است و این نمک و کلرها باعث می شوند رنگ مو به سرعت تغییر کند اما اگر از شامپوهایی که دارای EDTA هستند استفاده کنید این اتفاق نخواهد افتاد!نمک های EDTA در شامپوها، محصولات پاک کننده و سایر محصولات مراقبت شخصی به عنوان یک عامل آزاد کننده برای افزایش پایداری آن ها در هوا استفاده می شود.

کاربرد ادتا در صنعت نساجی

در رنگرزی و نساجی هنگام آماده سازی پارچه ها با مشکلاتی روبرو می شوند این مشکلات شامل سوراخ شدن پارچه ها ، پخش نشده رنگ ها به طور یکسان و … می باشد .اما استفاده از ادتا یک راهکار مناسب برای حل این مشکلات است چرا که ادتا در PH های بالا با یون های مخرب برای تولید پارچه ، واکنش می دهد و نمی گذارد در آماده سازی پارچه اختلالی پیش بیاید.

ادتا در صنعت نساجی کاربرد دیگری هم دارد و آن کاربرد این است که با شست و شوی زیاد پارچه ها تغییر رنگ نمی دهد و از بین نخواهد رفت بنابراین متوجه شدید وجود ادتا در صنعت نساجی از تغییر رنگ محصولات رنگ شده توسط ناخالصی های یون فلزی جلوگیری می کند.

کاربرد ادتا در صنعت سیمان

EDTA در صنعت سیمان نیز برای تعیین آهک آزاد و منیزیم آزاد در سیمان استفاده می گردد.برای اینکه رطوبت و دمای بتن حفظ شود از ادتا استفاده می کنند.

پودر اتیلن درون شیشه

کاربرد EDTA در صنعت

ادتا در پزشکی و دندانپزشکی

دندانپزشکان و اندودنتیست ها از محلول های EDTA برای حذف بقایای غیر آلی و روانکاری کانال های ریشه در درمان ریشه استفاده می کنند. این روش به آماده سازی کانال های ریشه کمک می کند.  علاوه بر این، EDTA را می توان به عنوان نگهدارنده در قطره های چشمی استفاده کرد و در پزشکی برای ارزیابی عملکرد کلیه، به ویژه برای ارزیابی میزان فیلتراسیون گلومرولی (GFR) مفید است.

EDTA به طور گسترده در آزمایش خون استفاده می شود و یک ضد انعقاد است که روند لخته شدن خون را متوقف می کند و مورفولوژی سلول های خونی را حفظ می کند. علاوه بر این، ثابت شد که EDTA در مهار تکثیر باکتری ها در طول کاشت لنز داخل چشمی کاملاً مؤثر است.

ادتا در دیگر صنایع

این ترکیب برای تمیز کردن ماشین آلات در تاسیسات تولید نفت استفاده می شود. سدیم کلسیم ادتات، مشتق شده از EDTA ، برای اتصال یون‌های فلزی در درمان پس از مسمومیت با جیوه و سرب استفاده و به روشی مشابه برای حذف آهن اضافی از بدن کاربرد دارد. این روش درمانی برای درمان تالاسمی و همچنین برای درمان عوارض ناشی از تزریق مکرر خون استفاده می شود.

در نوشابه های حاوی اسید اسکوربیک و بنزوات سدیم، EDTA  باعث کاهش تشکیل بنزن سرطان زا می شود.

تصویر پیوند ادتا

تصویری از پیوندهای EDTA

 

خطرات استفاده در صنایع

با بسیاری از عملکردهای مثبت در مسیرهای مختلف صنعتی، دارویی و غیره، طول عمر EDTA می تواند مشکلات جدی برای محیط زیست ایجاد کند. تخریب EDTA کند است و به طور عمده در حضور نور خورشید به صورت غیر زیستی رخ می دهد و عوارض جانبی متعددی بر سلامت انسان دارد که به عوامل مختلفی مانند دوز، عملکرد کلیوی و دفعات مصرف بستگی دارد.

سمیت کلیوی شایع ترین عارضه جانبی EDTA است. همچنین، دارای خواص سیتوتوکسیک و ژنوتوکسیک ضعیفی است که بر روی حیوانات در تولید مثل و رشد تأثیر می گذارد.

شایع ترین خطرات دیگر اتیلن دی آمین تترا استیک اسید عبارتند از تب، تهوع، استفراغ، لرز، خستگی، آرترالژی، افت فشار خون، آریتمی، پروتئینوری، لرزش، سردرد، کم خونی و هیپرکلسمی است.

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید

EDTA دارای دو نمک ادتا 4 سدیم و ادتا 2 سدیم می باشد

مدل های مختلف آن ( ادتا 4 سدیم و ادتا 2 سدیم)

EDTA یک اسید آمینه پلی کربوکسیلیک با فرمول شیمیایی [CH2N (CH2CO2H) 2] 2، مخفف اتیلن دی آمین تترا استیک اسید است و به دلیل وجود بیش از یک گروه COOH متصل به ساختار آن، در گروه کربوکسیلیک “پلی” قرار دارد. همچنین به دلیل پیوند -NH2 به ساختار آن در گروه “آمینو” قرار دارد.

این اسید جامد سفید محلول در آب معمولا برای اتصال یون های آهن و کلسیم استفاده می شود.  اتیلن دی آمین تترا استیک اسید به صورت برخی از انواع نمک مانند ادتا 4 سدیم و ادتا 2 سدیم تولید می شود.

برای اطلاع از قیمت و خرید ادتا 2 سدیم رو عکس زیر کلیک کنید.

خرید نمک ادتا 2 سدیم

خرید EDTA-2NA

خرید و قیمت ادتا 4 سدیم

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید که معمولاً EDTA نامیده می شود یک اسید تتراپروتیک است. ساختار اتیلن دی آمین تتراستیک اسید حاوی اتیلن دی آمین است که در آن تمام اتم های هیدروژن از گروه آمین با چهار گروه اسید استیک جایگزین می شوند. بنابراین اتیلن دی آمین تتراستیک اسید در ساختار خود از 2 گروه آمینه و چهار گروه کربوکسیل تشکیل شده است. امروزه مقدار زیادی اتیلن دی آمین تترا استیک اسید را می توان از واکنش های اتیلن دی آمین (1،2- دی آمینو اتان)، فرمالدئید و سیانید سدیم تولید کرد.

شکل تترا سدیم EDTA را می توان با واکنش با اسید هیدروکلریک به اسیدی تبدیل کرد. اتیلن دی آمین تتراستیک اسید یک عامل کلات کننده هگزادنتات است که به صورت تجاری به عنوان نمک ادتا 4 سدیم آن موجود است و  برای اطلاع از قیمت های فروش فعلی ادتا 4 سدیم و بهره مندی از بهترین قیمت ها می توانید با ما تماس بگیرید.

برای اطلاع از قیمت و خرید ادتا 4 سدیم روی عکس زیر کلیک نمایید.

خرید ادتا 4 سدیم در شیمی فرنو

خرید EDTA-4NA

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی اتیلن دی آمین تترا استیک یا همان edta پرداختیم و دانستیم دو نوع ادتا داریم یکی ادتا 2 سدیم و دیگری ادتا 4 سدیم شما با دانستن ویژگی های ادتا 2 سدیم و ادتا 4 سدیم می‌توانید تصمیم بگیرید کدام محصول را می خواهید خریداری کنید.

منبع : pubchem

بازرگانی شیمی فرنو

سوالات متداول

 • در صنعت نساجی از ادتا چه استفاده ای می شود؟

ادتا در صنعت نساجی از تغییر رنگ محصولات رنگ شده توسط ناخالصی های یون فلزی جلوگیری می کند.

 • شایع ترین عارضه EDTA چیست؟

سمیت کلیوی شایع ترین عارضه جانبی EDTA است.

 • اتیلن دی آمین تترا استیک به صورت چه نوع نمک هایی تولید می شوند؟

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید به صورت برخی از انواع نمک مانند ادتا 4 سدیم و ادتا 2 سدیم تولید می شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۷ از ۵
از مجموع ۹ رای
دیدگاه شما

13 دیدگاه

 1. امید گفت:

  موم کارنوبا واکس خوراکی دارید؟

 2. علیرضا محمودی گفت:

  مهندس برای خرید ادتا 2 سدیم راهنمایی می کنید؟

 3. جلال گفت:

  عالی بود خدایی.میشه قیمت متانول رو بگید؟

 4. Baran گفت:

  مطلب مفیدی بود👌🏿قیمت ادتا 4 سدیم رو میگید؟

 5. کمند گفت:

  ممنونم بسیار عالی

 6. امیری گفت:

  بسیار عالی

 7. saber گفت:

  اتیلن دی آمین تتراستیک اسید کاربرد ملموس تری هم داره؟ میشه درباره اش مقالات بیشتری بزارید؟ ممنونم

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.