شماره های تماس:

02133579752 09120226057 09121950791

لوگوی شیمی فرنو
لوگوی شیمی فرنو

مواد شیمیایی کشنده

خطرناک ترین مواد شیمیایی

خطرناک ترین مواد شیمیایی، خیلی دور از دسترس نیستند و ما اکثر آن ها را خوب می شناسیم. خطرناک ترین مواد شیمیایی در صنایع زیادی به کار می روند و ما در معرض آن ها قرار می گیریم. به هر ماده شیمیایی که پتانسیل آسیب زایی داشته باشد، ماده شیمیایی خطرناک می گویند.خرید زایلین یکی از مواد شیمیایی پر خطر می باشد. در اینجا قصد معرفی و بررسی برخی مواد شیمیایی ممنوعه را داریم.

مواد شیمیایی پر خطر

مواد شیمیایی ممنوعه

مواد شیمیایی ممنوع ترکیباتی هستند که استفاه از آن ها در مقادیر بالاتر از ۱۰۰۰ ppm ممنوع است. استفاده از این مواد به دلیل اثرات منفی و مخربی که بر محیط زیست و سلامتی انسان دارند، ممنوع شده است. از مواد شیمیایی در زندگی امروزی استفاده زیادی می شود اما با این وجود، خطرات این مواد همچنان تهدید کننده است. به طور کلی هر ماده شیمیایی که در هر سه حالت گاز، مایع و جامد خطر آفرین باشد، در لیست مواد شیمیایی ممنوع قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید : قیمت متانول به عنوان یک سم خطرناک

مواد شیمیایی خطرناک

لیست مواد شیمیایی ممنوعه

۹۲ مورد ماده شیمیایی خطر ساز در لیست مواد ممنوعه قرار دارند. این مواد از نظر خطر سازی درجه یک حساب می شوند. آرسنیک و ترکیبات آن که در فارسی به اکسید آن مرگ موش می گویند، یکی از این مواد است. ترکیبات این ماده شیمیایی ممنوعه برای آفت کشی استفاده می شوند. آزبست از مواد شیمیایی ممنوعه است، این ماده سرطان زا بوده و استفاده از آن به شدت محدود است. متی پاراتیون از دسته مواد سمی ارگانو فسفره است که در کشاورزی مصرف زیادی دارد.

پنتا کلروفنل نیز ماده ای سمی بوده و در این لیست قرار دارد. آزاتیوپرین، انواع آفلاتوکسین، آمونیوم دی کرومات، آمینو بی فنیل، اتیلن اکساید، آزیریدینیل فسفین سولفید، نمک های اسید آرسنوس، اسید دی کرومیک و اکسید بریلیوم از دیگر مواد موجود در این لیست هستند. می توان در اینجا به اکسید کرومات سرب، بتا نفتین آمین، بنزیدین، تالک، تریدیمیت نیز اشاره کرد.

لیست مواد شیمیایی کشنده

مواد شیمیایی خطرناک در خانه

برخی از مواد شیمیایی ممنوعه در خانه بسیار کمک کننده هستند اما در صورت استفاده نا به جا می توانند خطر آفرین نیز باشند. شش ماده شیمیایی وجود دارد که شما باید در استفاده و نگهداری از آن ها در خانه احتیاط کنید. خوشبو کننده های هوا اولین دسته از این مواد هستند. این خوشبو کننده ها با انواعی از رایحه ها در بازار موجود هستند و از این رو طرفداران بسیاری دارند.

در ترکیب بعضی از این خوشبو کننده ها، بنزن وجود دارد که باعث تحریک پذیری می شود. دیگر مواد استفاده شده در این محصولات، خاصیت سرطان زایی دارند و برای استفاده طولانی مدت مناسب نیستند.

مواد شوینده از پر مصرف ترین مواد در منازل هستند. این مواد با خاصیت ها و ویژگی های مختلفی تولید می شوند. مواد شوینده سفید کننده مانند وایتکس، از سایر این شوینده ها خطرناک تر هستند. ترکیبات این مواد باعث آسیب جدی به مجاری تنفسی و چشم ها می شود، در صورت تماس به پوست نیز آسیب وارد می کنند. بعضی از این مواد حاوی کلر هستند، استنشاق کلر باعث بروز مشکلات تنفسی می شود. گاز های تولید شده گاهی به قدری سمی هستند که خطر مرگ دارند.

مواد شیمیایی ممنوعه بسیاری در ترکیبات محصولات مصرفی ما وجود دارند. ضد یخ ها دارای طعم شیرین هستند، اما نوشیدن آن ها توسط کودکان و حیوانات باعث بروز آسیب های جدی می شود. لوله باز کن ها نیز با خاصیت اسیدی خود، در تماس با پوست باعث سوختگی می شوند. در صورت بر خورد لوله باز کن ها با چشم، این مواد باعث کوری می شوند. پودر های شوینده نیز باعث ایجاد حساسیت شده و استفاده طولانی مدت از آن ها توصیه نمی شود. شیشه شور ها نیز دارای متانول هستند، این ماده سمی بوده و از طریق پوست جذب می شوند.

علامت خطر مواد شیمیایی

مواد شیمیایی خطرناک در آزمایشگاه

 به مواد شیمیایی که در آزمایشگاه و با ترکیب مواد گوناگون تهیه می شوند مواد شیمیایی خطرناک آزمایشگاهی می گویند. مواد شیمیایی ممنوعه دارای آسیب زایی بالا هستند. برای تولید مواد شیمیایی آزمایشگاهی نیاز به تجربه، مهارت و ابزارهای خاص است.

این مواد در صنایع مختلف استفاده می شوند. یکی از کشنده ترین مواد شیمیایی، کلورین تریفلوراید بوده که بسیار خطرناک است. فلئوروآنتیمونیک اسید، قوی ترین اسید ساخته شده است و نگهداری آن سختی زیادی دارد. آزیدوزید آزید قوی ترین ماده آتش زا است و استفاده از آن، موجب ایجاد خطرات زیادی می شود.

طبقه بندی مواد شیمیایی خطرناک

مواد شیمیایی ممنوعه به موادی گفته می شود که قابلیت ایجاد آسیب فوری را دارند. کالا های خطرناک در سیستم ملل متحد در شش کلاس قرار می گیرند. این‌ کلاس ها شامل ۹ کلاس مشخص و یک کلاس مواد متفرقه می باشند.

کلاس یک یا مواد منفجره، موادی هستند که باعث انفجار و اشتعال می شوند، این مواد شامل شش کلاس مختلف هستند. کلاس دو یا گاز ها، شامل گاز های محلول و تحت فشار است که شامل سه کلاس است. کلاس سه، مایعات قابل اشتعال هستند.

بیشتر بخوانید: 0 تا 100 کاربرد مواد شیمیایی

مواد جامد قابل اشتعال نیز کلاس چهارم نامیده می شوند، این مواد پتانسیل احتراق دارند. کلاس پنج، مواد اکسید کننده هستند، این مواد شامل دو ساب کلاس هستند. کلاس شش مربوط به مواد سمی و عفونت زا است. این مواد شامل دو ساب کلاس هستند، مواد سمی که کشنده بوده و مواد عفونت زا که باعث بروز عفونت می شوند.

کلاس هفت مربوط به مواد رادیواکتیو بوده، این مواد از خود امواج رادیواکتیو ساطع می کنند. کلاس هشت و نه مواد خورنده و مواد متفرقه هستند. مواد شیمیایی ممنوعه در دنیای امروزی بسیار کاربرد دارند، از این رو ما مواد شیمیایی ممنوعه را معرفی کردیم تا دچار مشکل نشوید.

علائم خطر مواد شیمیایی

علائم خطر مواد شیمیایی

بر رو محصولاتی که از مواد شیمیایی ممنوعه ساخته شده اند و یا به خودی خود خطر ساز هستند، علامت هایی درج می شود که معنا های گوناگونی دارد. دایره شعله ور مربوط به گاز ها، مایعات و جامدات اکسید کننده است. برای مواد خورنده از علامت خورنده استفاده می شود. بمب در حال انفجار مربوط به مواد منفجره است. علامت استوانه گازی مربوط به گاز های فشرده بوده و این علامت بر روی بسته بندی این محصولات چاپ می شود. با توجه به مثال های بالا هر ماده خطرناکی با علامت مخصوص به خود شناخته می شود.

نتیجه گیری

امروزه استفاده از مواد شیمیایی در زندگی روزمره کاملا ملموس شده است. این مواد کاربرد مختلفی در قسمت های مختلف زندگی دارند. این ترکیبات با وجود مزایا بی شمار، مشکلات زیادی نیز می توانند ایجاد کنند. در اینجا ما سعی کردیم مواد شیمیایی ممنوعه را معرفی کرده و با بررسی آن ها، امکان ایجاد خطر برای شما را کاهش دهیم.برای خرید مواد شیمیایی که نیاز دارید می توانید با شماره های 02133579752– 09120226057– 09121950791 تماس بگیرید.

سوالات متداول

  • علائم خطر مواد شیمیایی چیست؟

بر رو محصولاتی که از مواد شیمیایی ممنوعه ساخته شده اند و یا به خودی خود خطر ساز هستند، علامت هایی درج می شود که معنا های گوناگونی دارد. به علامت ها حتما دقت کنید.

  • مواد شیمیایی خطرناک در خانه کدام ها هستند؟

شش ماده شیمیایی وجود دارد که شما باید در استفاده و نگهداری از آن ها در خانه احتیاط کنید. خوشبو کننده های هوا اولین دسته از این مواد هستند.

بازرگانی شیمی فرنو

منبع : theconversation

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
دیدگاه شما

4 دیدگاه

  1. raha گفت:

    سلام وقت بخیر برای خرید زایلین راهنمایی می کنید؟

  2. کمند گفت:

    قیمت زایلین چنده؟

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.